Ironman Wales a Elbaman 2015

by Lumír 25. October 2015 22:06

Dva náročné ironmany ve dvou týdnech a útok na slot na Havaj.

Někdy v roce 2014 jsem si řekl, že bych chtěl zkusit značkový Ironman, a pokusit se vyjet si slot na Mistrovství světa na Havaji. Volba padla na IM Wales, termín 13.9.2015, náročný závod v pěkném prostředí a se sloty na rok 2016. V listopadu jsem se zaregistrovali s Honzou H a začali trénovat. Start závodu byl daleko, tak jsem začal vymýšlet co ještě. No a poslední 4 roky byl na závěr sezóny vždy Elbaman, tak proč to měnit. Start Elbamana měl být až 2 týdny po IM Wales, tedy 27.9.2015, tak by to mělo jít zvládnout. Na Elbu jsme se zase pro změnu zaregistrovali s Honzou M. Časem jsem si začal uvědomovat, že 2 ironmany (3,8km - 180km - 42,2km) v 2 dvou týdnech nebude žádná sranda. Navíc v úplně jiných klimatických podmínkách. Celý výlet nebyl jen o závodění, ale také o cestování a poznávání nových míst. Závodní cíle byly jasně dané, ve Wales se pokusit vyjet slot na Havaj a Elbamana dojet se ctí a hlavně dokončit.

Cestu jsme začali ve Wales v městečku Tenby, kde jsme dorazili po nonstop jízdě z ČR ve čtvrtek 10.9. Hned jsem se zaregistroval, dali si fish&chips a spěchali se ubytovat a vyspat. Ubytování jsme měli parádní, na samotě, celý domeček jen pro nás.

IMGP3884

V pátek jsme s Kubíkem vyzkoušeli moře, studené, velké vlny – no v neděli to nebude sranda. V sobotu proběhl dětský nesoutěžní Ironkids. Milión lidí, tlačenice, čekání, mačkání, no prostě příště už ne. Pak ukládání věcí do depa a odpočívání před nedělním závodem.

IMGP3818

IM Wales má jednu specialitu, a to velkou vzdálenost mezi koncem plavání a prvním depem, vzdálenost je něco přes 1km s pěkným kopcem. Nejrychlejším to trvá něco přes 6 minut, nejpomalejší to letos měl za neskutečných 45minut! Navíc je u výběhu z vody mini depo s botami speciálně jen pro přeběh do prvního depa. Předpověď na neděli slibovala normální waleské počasí, teplota přes den kolem 14°C, vítr, občasný déšť, odpoledne i sluníčko.

V neděli ráno byl první úkol zaparkovat auto, což se povedlo bez problému, přijet ale o 20minut později tak už bylo centrum Tenby uzavřeno pro vjezd aut. Další milník byla kontrola kola v depu a přesun na start plavání. Vypadá to jednoduše, ale Tenby závodem opravdu žije a už od brzkých ranních hodin, bylo všude plno fanoušků a někam se dostat nebylo vůbec snadné. V depu jsem se chtěl potkat s Honzou, ale byla to naivní představa, v tom davu závodníku nebyla naděj ho najít. K moři jsem se dostal asi 30 minut před startem, všude už plno závodníků a protlačit se dopředu byl celkem oříšek. Pořadatelé letos zvolili rolling start, kdy vytvořili koridor kterým závodníci postupně startovali. V koridoru byly značky s předpokládaným časem plavání, tak jsem se drze protlačil na čelo na čas pod 1 hodinu. Moře vypadalo ze břehu v pohodě a tak jsem v klidu očekával startovní výstřel. Ve vodě nás čekaly dva okruhy s výběhem.

IMGP3837

Přesně v 7:00 bylo odstartováno. I přesto, že jsem byl vpředu, mi trvalo kolem 1 minuty než jsem se dostal do vody a mohl začít plavat. Hned když jsem vodu okusil, tak mi bylo jasné, že mi ve vodě teplo nebude. Navíc po pár metrech začalo být jasné, že to zdánlivě klidné moře, je pěkně divoké a plavat v něm stojí více sil než obvykle. Naštěstí pořadatelé nejsou žádní nováčci a vytvořili naváděcí koridory pomocí kajaků, kteří hlídali směr závodníků. Bojky velikosti autobusu totiž z vody vůbec nešly viděl, tak se plavalo od kajaku ke kajaku. Vlny byly opravdu neskutečné, dokonce jsem chvílemi uvažoval i o tom že to zabalím. Naštěstí mě chmurné myšlenky přešly a druhý okruh mě už začal i bavit. Z vody jsem šel za 1:07, normálně byl to byl špatný čas, ale v těchto podmínkách stačil na první stovku celkově, což nebylo špatné.

Přechod do prvního depa, byl takový malý vložený závod navíc. Výběh z moře, rychle najít tašku s botami, přezout a vyrazit na 1 km běhu. V té době už bylo kolem trati opravdu plno a všichni fandili, tak mě to hnalo dopředu a první depo zvládl něco přes 7 minut. Bylo to trošku i tím, že jsem šel na kolo jen v triatlonovém dresu. Většina si něco přivlíkala. Teplo moc nebylo, ale říkal jsem si že když mi bude zima, tak přidám. Trať kola byla velká neznáma. Jediné co jsem věděl dopředu, tak že rovina nikde není, kopce nejsou moc dlouhé ale o to prudší a hlavně bacha na silný boční nárazový vítr, který dokáže i shodit závodníka z kola.

IMGP3849

Cyklistika byla rozdělena do dvou částí, první mi přišla snazší a proto se jela pouze jednou. Druhá byla náročnější a navíc se jela dvakrát. První třetina závodu probíhala dle plánu, postupoval jsem v pořadí dopředu a hlídal si ať mě nepředjíždí soupeři z mě věkové kategorie. Jelo se mi opravdu dobře a trať mi seděla. Předjel jsem několik mých soupeřů a vše vypadalo dobře. Do 130. km stále super, ale najednou mě během 10 minut předjelo asi 6 závodníků a všichni z mě věkové kategorie. Nevím co se stalo, ale psychicky jsem to nezvládl a jen smutně sledoval jak se mi vzdalují a vzdalují. Naštěstí pak už za mnou nikde nikdo a tak jsem to nějak doklepal do druhého depa. Trať cyklistiky byla opravdu nádherná, s hodně fanoušky, kteří fandili všem a to hodně pomáhalo. Navíc byly na trati dva kopce, které vypadaly jako při Tour de France. Cesta nešla přes fanoušky vidět, ti se rozestupovali před jednotlivými závodníky, křičeli na ně, běželi s němi, no prostě paráda – jen kvůli tomu stojí za to do Wales přijet.

IMGP3853

Druhé depo bylo tragické, ale naštěstí jsem znova našel motivaci a s chutí vyrazil na běžeckou stíhačku. Čekaly mě 4 okruhy a v každém cca. 2 km stoupání, takže zase žádná sranda. Parádní ale zase byla divácká kulisa, toto jsem fakt zatím nikde jinde nezažil! První dva okruhy se mi běžely parádně, na trati nás moc nebylo, hlava chtěla bojovat a tělo šlapalo jak mělo. Ve druhé půlce běhu dokonce vysvitlo i sluníčko, to už ale začal běh bolet a šel jsem nadoraz. Ve třetím okruhu jsem na trati zahlédl i Honzu, který si prožíval zatím svůj nejtěžší závod. Do posledního kola jsem šel s tím, že jdu co to půjde a pokusím se ještě nějakého soupeře dát. Fakt to hodně bolelo, ale vydržel jsem a do cíle se dostal za 10:49:21 na 68. místě celkově, 14. v kategorii.

IMGP3873

Co dodat, slot mi utekl o 12 minut, které mi chyběly na 8. místo v kategorii, které poslední bralo slot na MS na Havaji. Přesně vím, kde jsem si to prohrál – na kole mezi 130. – 160. km. Tam jsem měl jít přes bolest a kousnout se, zkušenost na příště! IM Wales je těžký závod, nejen profilem ale i počasím. Stojí zato se tady vypravit, atmosféra závodu je neskutečná – toto se těžko popisuje to se musí prostě zažít.

Výsledky.

Tady by běžný report ze závodu končil, ale tento je výjimečný. Po pár dnech strávených ve Wales jsem se začali přesouvat na Elbu, kde mě v neděli 27.9.2015 čekal Elbaman. Cestou jsem ještě stihl vyjet legendární Alpe d'Huez.

Elbaman je závod, který jsem absolvoval nejčastěji, letos to byla již má 5. účast v řadě. Posledních 5 let byl vždy konec září spojen s Elbou. Letos to bude na nějakou dobu naposledy. Na Elbu ještě dorazil Malda, který zde loni na finish line požádal Hanku o ruku. Letos organizátoři připravili drobné změny v trati cyklistiky a hlavně v běhu, kde zkrátili okruh a místo 5 se mělo běžet 6 okruhů.

V sobotu si Kubík dal Elbaman Kids a dokončil na parádním 2. místě. Tím pro nás nasadil laťku hodně vysoko a existovala jen teoretická šance, že ho překonáme Veselý obličej.

IMGP4132

V neděli přesně v 7:00 byl odstartován Elbaman. Moře bylo klidné a tak se plavalo dobře. Já jsem se dostal do skupinky, která držela tempo které mi vyhovovalo. Po výběhu po první kole, jsem zjistil že jsem druhý balík ve vodě což mě lehce nakoplo a šel na čelo skupiny. Pocitově jsme ve druhém kole mírně zrychlili, což znamenalo že z vody jsem šel za 1 hodinu v top 10 celkového pořadí. První depo jsem proletěl a vyjížděl na kolo na celkovém 8. místě. Prostě paráda.

První cyklistický okruh se mi jel parádně, sice jet téměř na čele v takovém závodě bylo dost stresující. Snažil jsem se držet tempo a nějak mi při tom nezbývalo moc času na jídlo. První okruh jsem dal za 2 hod, což jsem věděl že bylo hodně rychlé. Druhý okruh byl ze začátku stále parádní a jelo to téměř samo. Ale přiselo těžké stoupání v půlce okruhu a tím krize, nohy přestaly jet. Předjelo mě pár soupeřů, kterých jsem se vůbec neměl šanci zachytit ani na 100m. V této fázi mě začalo předjíždět i čelo polovičního Elbamana, kterým končila cyklistika. Jak já jsem jim záviděl, mě čekal ještě jeden okruh. Nějak jsem se doplazil na vrchol stoupání a překonal krizi a dále pokračoval. Nohy se zase rozjely, sice to už nebylo jako v prvním kole, ale i tak mezičasy ukazovaly na parádní osobák na cyklistické časti Elbamana. Nakonec jsem do druhého depa dojel za 5:32 čímž jsem o necelých 30 minut překonal své dosavadní maximum!

elbaman_beh

Ve druhém depu jsem zůstal trošku déle, ale co, dnes to má být na pohodu. Vyběhl jsem tempem pod 5:00 a něco přes 12 km toto tempo držel. Pak jsem začal zpomalovat, nějak mi docházela motivace a chuť bojovat. Až přisel 26. km a hodinky mi píply že běžím 6:00 na km a navíc mě doběhl soupeř tak o 15 let starší a začal se mi vzdalovat. To jsem se naštval a doběhl ho a běžel s ním. Myslím, že to byl správný tah. Nakonec jsme spolu vydrželi až do mého cíle, on musel ještě pokračovat do dalších okruhů. Byl to borec ze Španělska. Sice jsme moc nepokecali, ale hodně mi pomohl držet tempo. Hlavně po 30. km kdy už jsem toho měl plné zuby a vše mě bolelo.

Do cíle jsem se dostal za 11:24:09 na celkovém 14. místě, v kategorii to stačilo na 8. místo. Kategorie 40-44 to je prostě kvalita Veselý obličej. V cíli jsem byl šťastný, nohy sice hodně bolely, ale byl to 5. úspěšné dokončený Elbaman navíc v osobáků, který se mi podařilo vylepšit o necelých 40 minut!

IMGP4192

Malda se na trati dost vytrápil, ale dokončil. Což hodně oceňuji. Do cíle se dostal za 13:38:35 na celkovém 107. místě, v kategorii mu to dalo 8. místo.

5. dokončený Elbaman, také znamenal, že jsem se stal členem Elbaman Exclusive clubu – ocenění dostane každý, kdo absolvoval více než 1000 km v dokončených závodech Elbaman. U mě to bylo přesně 5x226 což je 1130 km. Elbaman je pěkný závod, který všem doporučuji. V přístích letech, ale bude bez mé účasti. Sice jsem říkal, že už žádný iron na Elbě, ale kdo ví co bude za pár let!

IMGP4200

Výsledky.

Tags:

Závody 2015

Comments are closed

Powered by BlogEngine.NET 1.5.0.7
Theme by Mads Kristensen

Partneři