Czechman 2011

by Lumír 7. June 2011 15:01

První půlka letos a čas pod 5 hodin.

V sobotu 4.6.2011 se konal ve Starých Ždánicích u Pardubic 5. ročník Czechmana, který je zařazen do Českého poháru v dlouhém triatlonu. Tento závod se jede na tratích polovičního ironmana, tedy konkrétně 1,9km plavání, 90km kolo a 21,1km běh. Czechman je dle počtu účástníků největším závodem v ČR a pro nás největším závodem, kterého jsem se doposud zúčastnili. Za SK Fuga jsme byli na startu dva - Vilém a já (Lumír) a měli jsme premiérově nové triatlonové kombinézy.

czechman_kombinezy

Ve 12:00 jsme se, za doprovodu helikoptéry České televize, vrhli do vody a začali ukrajovat první metry letošního Czechmana. Z plavání jsem měl trošku obavy, přece jen přes 300 lidi je hodně a dala se očekávat pořádná mačkanice. Naštěstí se mé obavy nenaplnily a k žádným kolizím nedocházelo. Bylo to moje první plavání v neoprenu a na otevřené vodě letos, taky to podle toho vypadalo - nebyl jsem schopen držet směr a taky jsem se nemohl dostat do tempa. Pocitově mi to začalo plavat až na poslední bojce necelých 400m před cílem. Do prvního depa jsem se dostal za 31:32, trošku za očekáváním, ale napoprvé dobré.

lumirvneoprenu

Na kolo jsem nasedal celkem čerstvý, téměř jako bych předtím neplaval :-). Trať kola byla rozdělena do dvou okruhů a až na pár mírných hrbolků byla celá na rovině, když to přeženu tak by se to dalo zvládnout na jeden převod. Trasa byla zvolena hodně dobře, nebyl na ní téměř žádný provoz, úsek kolem depa byl pro dopravu uzavřen úplně a povrch byl až na vyjímky (průjezd vesnicí po kočičích hlavách) taky dobrý. Jízda v háku nebyla povolena a tak jel každý za svoje. Poprvé jsem ale ocenil jízdu v povoleném háku, kdy je vzdálenost mezi závodníky více než 10m, v porovnání s loňským Slovakmanem, kde jsem téměř celé kolo odjel osamocen, je to opravdu psychická pomoc a pomáhá to držet tempo. Oba okruhy jsem zajel za téměř stejný čas a bez žádné krize. Příjemně mě překvapilo, že jsem to byl schopen celé odjet zalehlý na hrazdě. Ve druhém depu jsem byl za 2:30 a relativně v pohodě.

Na běhu skončila pohoda předchozích dvou disciplín a začal boj o přežití :-). Kolem 1.km jsem dostal křeče do obou noh a chvíli to vypadalo, že budu muset závod vzdát. Musel jsem uplně zastavit a asi 10 minut zůstat na místě a lehce protahovat nohy. Křeče naštěstí přešly a v maratonském tempu jsem byl schopen pokračovat dále. Pro jistotu jsem pak na každé občerstvovačce zastavoval a pár sekund setřil nohy :-). Trasa běhu se skládala ze dvou okruhů, kdy byl značený každý kilometr - velice příjemné pro kontrolu tempa a většina trati byla vedena ve stínu, co v počasí které panovalo každý ocenil. První okruh jsem se protrápil za hodinu a něco. Po náběhu do druhého kola jsem propočítal jak na tom jsem a určil jasný cíl dat to pod 5 hodin. Ve druhém kole už to bylo veselejší a dařilo se mi i postupně zrychlovat. Do cíle jsem se dostal za 1:50, čas nic moc ale za daných okolností je to úspěch.

IMG_9377

Celkově jsem dokončil za pěkných 4:55:34 na 56. místě a 13. v kategorii. Závod hodnotím jako úspěšný a uvidím jak to půjde na konci června v Otrokovicích na plném ironmanovi (3,8-180-42,2).

Vilém závod zhodnotil následovně:
"Start - strach že mi dojdou daleko od břehu po nemoci síly a první půlka v plavání volně, i tak jsem byl zklamaný když jsem viděl na hodinkách čas přes 41 minut, navíc jsem se zdržel v depu s podkolenkama a tak jsem vyrážel na kolo pořádně naštvaný. To způsobilo, že jsem se nechal vyhecovat jedním borcem co mne předjel a nejel jsem svoje tempo. Proto jsem měl druhé kolo asi dost pomalejší. O kolik nemůžu říct, jelikož mi tachometr naskočil až někde v půlce prvního kola. Nicméně jsem dojel do depa těsně po 3 a půl hodinách, což byl pěkný základ pro možný osobák v půlce. Do závodu jsem šel ale s tím, že na běhu vzdám, protože jsem byl těsně po nemoci. Chtěl jsem odběhnout alespoň jeden okruh, ale při krizi někde před 3. kilometrem ve spojením s žaludečními problémy mne přiměla k předčasnému ukončení tohoto hezkého závodu."

Celkové výsledky tady. Průběžné výsledky Českého poháru v dlouhém triatlonu zde. Televizní záznam České Televize ČT4.

Škoda že se Vílém nekousnul a nedokončil. Za to ho ale políbila básnická můza a složil básničku, podle které se příště určitě bude řídit a my ostatní také :-).