7. etapa Lysacupu 2011–Krásná

by Lumír 21. December 2010 13:40

Hromady sněhu, -10°C = jednoznačně nejtěžší etapa co jsem kdy běžel.

Lysacup 18[1].12.10 003

18.12.2010 jsme vyrazili na další etapu našeho oblíbeného seriálu Lysacup. Start etapy byl v obci Krásná u mostu, kde začíná žlutá turistická stezka na Lysou. I přes dost extrémní počasí, na vrcholu přes metr sněhu, na trase vysoké závěje a teplota pod -10°C, se na start postavilo přes 150 závodníků. Od nás byla Karolína a já, jako doprovod přijela Maruška, Honzík a Kubík. Po krátkém proběhnutí prvních pár stovek metrů trati nám bylo hned jasné, že to dnes bude opravdu těžká etapa. Já osobně jsem zatím nic težšího neběžel.

Celá trať vedla po úzkém chodníčku s místy až metrovými mantinely, kdy běh připomínal chůzi po laně – pěkný trénink stability. Dále nás na trati doprovázel čerstvý neušlapaný sníh, kdy každý krok znamenal zaboření se 10-20cm do sněhu (při předbíhání mimo chodníček to bylo zapadnutí i nad kolena), což v kombinaci s profilem trati znamenalo pěkný silový trénink. No a závěrečná severní sjezdovka to bylo už jen o vůli.

Lysacup 18[1].12.10 001

V těchto podmínách bylo důležité zvolit správnou pozici na startu, což se mi celkem povedlo. Prvních 100-200m byl klasický sprint a tvrdý boj o pozice. Pak se v prvním stoupání tempo zklidnilo a běželo se v jednočlenném zástupu prakticky až na vrchol. V průběhu trati jsem se postupně propracoval na 31. pozici a plánoval útok na první třicítku. Až po závěrečnou sjezdovku to vypadalo nadějně a reálně, běžel jsem nadosah skupině asi 5 běžců a stále jsem věřil, že aspoň 2-3 seběhnu. Bohužel po pár metrech na sjezdovce bylo jasné, že to nebude boj o vylepšení pozice ale boj o udržení Veselý obličej. Sice jsem jednoho závodníka předběhl, ale tři předběhli mě. V cíli jsem byl za 1:03 na 33. místě. Čas o 10 minut pomalejší než loni ukazuje na náročnost trati.

Pro Karolínu to byl další křest ohněm, po náročných Visalájích z minulého týdne ji čekalo další peklo. S tratí se, ale vypořádala se ctí a dokončila ve své kategorii na pěkném 3. místě. Sice ji porazila její největší soupeřka, ale věřím že v příštích etapách ji to vrátí Veselý obličej.

Výsledky jsou tady, fotky od Ludi, Racing Olešná, Peťka.