Winter Swimming Challenge 2018/2019

Začátek výzvy je 1. 10. 2018 a konec 30. 4. 2019, celkem 10,5km plavání venku, jen v plavkách a plavecké čepici.
Během měsice můžeš plavat libovolně jak ti to vyjde, podminkou je zaplavat v součtu 1,5km nebo 150m v lehčí variantě.

Teplota vody v přehradách

Aktuální přehled

Základní pokyny pro otužování
Cílem otužování je zlepšování tělesné zdatnosti a upevňování zdraví a pevné vůle. Otužování může být rekreační nebo sportovní. Pod rekreačním otužováním rozumíme sprchování studenou vodou, saunování a sportování po celý rok – i v zimě – ve volné přírodě, například běhání nebo jízda na kole v lehkém oblečení. Sportovním otužováním chápeme plavání ve studené vodě pod 10oC za každého počasí. Nově se pod tímto pojmem rozumí zimní plavání, které je registrované mezinárodní plaveckou federací FINA. Zimní plavání je vhodným doplňkem i pro jiné sportovní disciplíny – například horolezectví, dálkové plavání, potápění, zimní turistiku, lyžování a podobně. Stejně je dobrým doplňkem i pro různé druhy pracovních činností ve stěžejních klimatických podmínkách.
Otužovat se může každý zdravý člověk po zdravotní prohlídce – na základě doporučení lékaře. Plavat v zimně může každý zdravý člověk, pokud má víc jak 17 roků, u dětí udělí výjimku lékař. Nejlepší je začít do 40 let. Po čtyřicítce se může začít se zimním plaváním po důkladné lékařské prohlídce a jen se souhlasem lékaře.
   
Rozcvička
Před plaváním je vhodná krátká rozcvička – v plavkách si zaběháme nebo zacvičíme, přičemž bychom se neměli přehřát, ale „vyrobit si“ teplo, aby se teplota na povrchu kůže přizpůsobila venkovní teplotě. Po doplavání je zapotřebí zahřát se delším během nebo cvičením, tělo se má zahřát pohybem.
V zimně není vhodné jít okamžitě ze studené vody do vyhřáté místnosti. Osprchovat se nebo okoupat se v teplé vodě je zakázané, protože při náhlém působení tepla na organismus hrozí riziko kolapsu.
Po cvičení se důkladně osušíme třením suchým ručníkem a až potom se pomalu oblékáme, přičemž se podle možností stále pohybujeme. Pokud se rychle oblečeme, působí oděv jako izolace mezi teplým vzduchem v místnosti a chladným povrchem našeho těla a těžce se zahříváme. Tekutiny doplňujeme teplým čajem, který pijeme po doušcích.
Žaludek je bohatě prokrvený, teplý čaj působí na krevní oběh jako radiátor a teplo se rychleji transportuje po celém těle.
   
Délka pobytu ve vodě
Když má voda víc jak 20°C, plavání není časově omezené. Při teplotě vody 15-20°C plaveme maximálně 40 minut, při teplotě 10 – 15°C 30 minut.
Při soutěžích v zimním plavání je ze zdravotních důvodů pobyt ve vodě limitovaný na 22 minut. Otužilci – začátečníci nebo otužilci, kteří mají víc jak 50 let, se nemají zdržovat ve vodě chladnější jak 15°C déle jak 20 minut, při teplotě vody pod 10°C více jak 10 minut a při teplotě vody do 4°C více jak 5 minut. Nesmíme se přeceňovat!! Když klesne teplota vody pod 12°C, stačí plavat 2 – 3 krát týdně, protože tělo potřebuje dostatek času na regeneraci.
Při enormní zátěži organismu podchlazením dochází k vyplavení endorfínů v mozku, plavec se subjektivně cítí dobře, není unavený. V jezerech je dobré plavat při břehu, abychom mohli kdykoli vylézt z vody, když nám vypršel plánovaný čas nebo pokud je nám nevolno.
V řekách se silným proudem raději nezačínáme se zimním plaváním. Proud vody okolo těla odebírá organismu více tepla a dříve prochladneme.

Zásady pro plavce
1. Věnovat zvýšenou pozornost profilaxii podchlazení (zvyšovat trénovanost na chlad, nepřeceňovat svoje síly).
2. Nezapomínat na to, že ve vodě se organismus podchlazuje o mnoho rychleji jak na vzduchu.
3. Čím nižší teplota vody a čím větší je její proudění, tím rychleji dochází k prochladnutí.
4. Osoby s menší vrstvou podkožního tuku se podchladí rychleji i při dostatečném pohybu.
5. Svalnaté osoby se mohou při stejné tělesné činnosti zdržovat delší dobu v chladu.
6. Při nástupu třesu musí plavec okamžitě vylézt z vody.

Otužilecký třes
Když se tělo po podchlazení zahřívá, dochází k třesu. Je to celkem normální úkaz, tělo si vyrábí svalovým třesem potřebné teplo přirozenou cestou. Doba třesu závisí od stupně otužilosti, od síly podkožního tuku a od stupně podchlazení organismu.
Třes není dobré potláčet. Když nám omrznou prsty na nohách a rukách, nikdy je nezahříváme teplou vodou nebo nad zdrojem tepla. Nejlepší je třít prsty o sebe nebo suchým ručníkem.

Desatero otužilce
1. Otužilec pravidelně konzultuje svůj zdravotní stav s lékařem a nejméně jednou za rok absolvuje komplexní prohlídku.
2. Otužuje se postupně a současně
3. Nepřeceňuje svoje síly
4. Dodržuje pravidelný bioritmus
5. Vyhýbá se alkoholu, cigaretám a drogám
6. Otužování kombinuje s jiným sportem
7. Působí osvětově na jiné, získává další adepty otužování
8. Pěstuje si pevnou vůli
9. Snaží se o duševní pohodu a vždy má dobrou náladu
10. Ví, že otužování je nejlepší prostředek jak se vyhnout chorobám

http://www.zimni-plavani.info

Powered by BlogEngine.NET 1.5.0.7
Theme by Mads Kristensen

Partneři