Běh Lužánkami

by Materazzi 21. března 2012 14:29

Traťový rekord maďara Lásló Tótha a můj povedený běh

Tento víkend jsem zajel do Brna na tradiční Běh Lužánkami, který se tady koná již od roku 1946. Já si chtěl vyzkoušet, jestli jsem se přeci jen od loňska zlepšil a stanovil jsem si proto cíl běžet závod v tempu 4:10 na kilometr (loni jsem tady běžel 4:19). Běží se 8 kilometrů v pěti okruzích v parku Lužánky, který je v mírném svahu a tak by se měly dosahovat rychlé časy. Přijel jsem hodně brzo. Ještě před startem juniorů v závodě na 3,2km, po nichž ještě následoval běh žen. Rozhodl jsem se tedy, že si zaběhám a dal jsem si dva okruhy. Pak jsem sledoval zajímavý souboj v závodě žen mezi nějakou slovenkou a maďarkou. Něco po čtvrt na jednu byl odstartován běh mužů. Krásné a teplé počasí přilákalo na start téměř dvě stovky závodníků. Tentokrát jsem si zmáčkl stopky, až když jsem překročil startovní čáru, proto mám u oficiálních výsledků čas o 6 sekund pomalejší. První kolo jsem napálil. V druhém jsem sice zpomalil, ale pořád jsem běžel myslím slušně. Po dvou kolech jsem běžel tempem 4:00 na km. Pak následovala pasáž dolů a tam mě chytla krize. V podstatě ve stejné fázi závodu jako loni. To mne už předbíhal vedoucí závodník, který běžel neskutečným tempem. Před koncem třetího kola mě pak předběhla skupinka za ním. Triatlonista Filip Ospalý, ethiopan Ashenafi a Lukáš Olejníček. Posledně jmenovaný pak ve strhujícim finiši porazil Ospalého a získal stříbrnou medaili. To Daniel Orálek ztrácel, přeci jen na něj je to asi moc krátký závod. Já jsem se postupně vymanil z krize a čtvrté i páté kolo jsem neustále zrychloval. Do cíle jsem se dostal na 77 místě v čistém čase 33:22, což je bez dvou sekund čas, na který jsem se minimálně chtěl dostat. Se svým výkonem jsem byl tedy spokojen. Začnu v tréningu běhat úseky a mohl bych snad ještě do triatlonové sezóny zrychlit. No a jak to tak poslední dobou bývá, když mám po závodě čas, dal jsem si ještě pár kiláků navíc. Jsem přece Ironman…..

Výsledkový propadák

Po pěkném čase, který jsem zaběhnul v Modřicích, jsem odjel na další závod brněnského běžeckého poháru do Brna Kohoutovic, který se jmenuje Běh kolem Myslivny. Počasí nebylo příznivé - docela zima a chvílemi poprchávalo, ale i tak přijelo na hlavní závod v délce 9,8km opět přes 200 mužů a veteránů. Běželo se ve  zvlněné krajině, většinou v terénu, v lesích kolem hotelu Myslivna. Ženy a junioři běželi před námi jeden okruh v dělce 4,8km a my jsme pak běželi okruhy dva. Měl jsem tradičně problémy ve stoupáních a ač jsem nechal na trati všecny své síly, tak se mi závod moc výsledkově nepovedl. Zatímco v Modřicích jsem se poprvé dostal do první stovky, tady jsem obsadil až 131 pozici časem 48:11. Tak nevím čím to bude. Prostě neumím běhat do kopce. Za týden se pokusím napravit reputaci v tradičním brněnském běhu Běh Lužánkami. Tam se do kopce neběží... a tak mám šanci na slušný výsledek.

Tady jsou výsledky

A fotky od JS nebo od Petra s Magdou

Tags:

Závody 2012

Kobeřická 20–31. ročník

by Adam 12. března 2012 12:21

Počasí pod psa, ale na trati to zas tak nevadilo.

V neděli ráno jsme s Lumírem vyrazili do Kobeřic, kde se konal již 31. ročník závodu Kobeřická dvacítka. Závod pořádá místní atletický oddíl a hlavní trať je vypsána na 20km. Součástí závodu jsou i kratší kondiční běhy a běhy mládeže. Počasí nám v den závodu moc nepřálo - teplota se pohybovala kolem 4 stupňů, foukal silný vítr a mírně pršelo. Cestou v autě jsme se shodli, že pokud by jeden z nás nejel, tak bychom pravděpodobně nejeli nikdo.

Trasu závodu tvoří jeden 20km okruh (podle GPS měření 19.7) vedený zvlněným terénem přes okolní vesnice. Profil trati je dost náročný, obsahuje několik táhlých stoupání. Navíc na polích mezi vesnicemi foukal silný vítr. Celá trasa závodu vede po místních asfaltových silnicích.

Koberice1

Já jsem měl v plánu závod absolvovat jako delší tréninkový běh. Při sólo tréninku, mám totiž problém donutit se k delšímu výběhu, tak jsem zvolil závod. Lumír se při ranním rozklusání rozhodl, že poběží volně se mnou jako doprovod. Domluvili jsme se, že začneme na tempu kolem 5 min/km a uvidíme, jak to půjde. Závod začíná 1.5km táhlým stoupáním, kde jsem se snažil tempo moc nepřepálit, aby mi pak nedošlo. Lumír po jednotlivých kilometrech hlásil informace o časech ze svých nových hodinek se zabudovaným GPS. Startovní pole, které tvořilo v hlavním závodě 133 běžců, se po úvodním stoupání dost natáhlo. Běželo se docela dobře, tak jsme oproti původnímu plánu postupně začali zrychlovat. Nejdříve k tempu zhruba 4:50 – 4:45/km a od druhé desítky jsme čas na kilometr postupně stlačovali na 4:40 – 4:35. Poslední dva kilometry už jsme běželi za 4:14/km. Z mého původního proběhnutí byl nakonec spíše tempový trénink. Hlavně díky tomu, že se mnou běžel Lumír a určoval tempo. S časem jsme se nakonec dostali těsně pod 1:33:00. V kategorii mužů do 35 let jsme obsadili 25 a 26 místo ze 44 startujících. Po závodě jsme ještě zašli na klobásu a vyrazili domů.