Štěpánský běh Porubou 2010

by Materazzi 27. December 2010 13:43

Spokojenost s dobrými časy

K svátku sv. Štěpána patří pro nás už neodmyslitelně běh “Štěpánský běh Porubou”, který vede po hraničních komunikacích městského obvodu Ostrava Poruba v délce přibližně 13,2 km. Na startu jsme byli za SK Fuga dva – já a Lumír. Běháváme to každý rok a tak máme meziroční srovnání jak na tom momentálně jsme. Původně měl dorazit ještě Adam, ale nakonec se zůčastnit nemohl. Ve dnech před Vánocema bylo na Ostravsku nezvykle teplo, a tak jsem si přivezl s sebou z jihu moravy jen teňounké elasťáky a byl jsem nenadálým ochlazením zaskočen, ale nakonec se ukázalo, že mi zima při běhu nebyla. Měl jsem ale také strach, že čerstvá vrstva sněhu způsobí pomalejší časy, a já se chtěl konečně na tomto běhu dostat s časem pod hodinu. Na startu bylo 111 běžců a běžkyň a v deset hodin bylo odstartováno. Lumir měl na startu jako jednoho ze svých soupeřů Radima Pokorného, kterého by rád svlékl na Lysacupu z modrého dresu skokana roku, ale hlavně chtěl soupeřit s dobrými běžci jako je Škapa nebo Zátopek. Všechny tyto borce nakonec nechal za sebou a svůj cíl běžet pod 53 minut hravě zvládl. Po nějakých dvou kilometrech běžel v 5-6 členné skupince až na konec Martinovské ulice, kde seběhli další 3 běžce. V následujícím stoupání se skupinka roztrhala, ale Lumír byl stále vepředu. Za kruhovým objezdem zrychlil, na což stačil zareagovat pouze jeden borec s kterým pak doběhl až ke kolejím VŠB. Tam měl krizi, ale v klesání od kolejí to rozběhl a stupňoval tempo až k vinikajícímu úspěchu. Tím je 11. místo absolutního pořadí v čase 51:51 – tedy zlepšení oproti loňsku o více než 3 minuty v horších běžeckých podmínkách. I mi se běželo pocitově velmi dobře. Trať mi ubíhala a necítil jsem větší krizi. Bohužel jsem opět ztrácel při stoupáních, zejména od Martinovské ke Globusu, ale to je u mne při běhu obvyklé. No a pak mne mrzí v závěru úsek kolem nemocnice, kdy mi uteklo pár lidí o kterých jsem si říkal během závodu, že bych je rád porazil. Nakonec jsem o půl minuty pokořil hranici jedné hodiny a doběhl v absolutním pořadí na 47. pozici, takže bych měl být spokojený. Přeci jen jsem si ale při běhu myslel, že by čas mohl být i lepší než loňský čas Vlastíka Klapky. Po občerstvení teplým čajem a tatrankou jsme věnovali lístek do tomboly těm co tam zůstavali na vyhlášení a spokojeni jsme se rozjeli do svých domovů.

Výsledky najdete tady

Fotky MK Seitl

Fotky TJ liga 100

Tags:

Závody 2010

Štědrovečerní běh Jilešovicemi

by Lumír 26. December 2010 08:50

Vánoční běh v dešti a na ledu a k tomu skalp velitele Lysacupu.

Jilesovice_2010Ráno na Vánoce jsme vyrazili do Jilešovic na 6. ročník Štědrovečerního běhu Jilešovicemi na 4km. Celkem se nás tam sešlo 55, což vzhledem k počasí (déšť a teplota 3°C) je opravdu hojná účast. Já jsem už tady byl podruhé, takže jsem věděl, že se běží většinou po asfaltu a po rovině, a jen asi 250 metrů po louce. Cíl jsem měl jasný – vylepšit čas z minula.

Počátečních pár stovek metrů byly na relativně běhavém povrchu, pak jsme přebíhali loukou, kde byla směs sněhu s bahnem, ale běžet se ještě taky dalo. Z louky jsme přeběhli na cestu, kde nás čekal hodně těžký povrch – kombinace ledu a vody. Tady se moc běžet nedalo, byla to spíš snaha o nespadnutí. Po doběhnutí do Kozmic jsme vběhli na mokrý asfalt a hned to šlo poznat na rychlosti běhu. V cíli jsem byl za 15:04 na 7. místě. Dvě místa za mnou se ztrátou necelých 30s doběhl Petr Hudeček – velitel Lysacupu. Bylo by fajn na Lysacupu dobíhat za ním se stejnou ztrátou Veselý obličej.

Výsledky jsou tady.

Foto od MK Seitl.

Tags:

Závody 2010

23. ročník Vánoční kros v Bělském lese

by Lumír 23. December 2010 19:21

Terén podobný Lysacupu a zlepšení o půl minuty oproti loňsku.

Už potřetí jsem 23.12. před vánocemi vyrazil na závod do Bělského lesa v Ostravě, konal se již 23. ročník Vánočního krosu na 6km. Trať byla povrchem hodně podobná Lysacupu, profilem to byla téměř rovina. Cíl jsem si nedával žádny, nechal jsem to vše až podle situace v závodě.

Hned po startu jsem mále spadl když mi na okraji vyšlapaného chodníčku sjela noha. Pak už jsem si dával pozor a běžel celkem bez problému. První okruh jsem zvládl za 11:15 a cítil jsem se v pohodě. Ve druhém okruhu se mi podařilo dotáhnout dva soupeře přede mnou a postupně jsem je předběhl. V závěřečném finiši jsem ještě téměř dotáhl Marka Škapu z X-air. V cíli jsem byl za 22:32, oproti loňsku zlepšení o půl minuty. Vzhledem s podmínkami na trati jsem s výkonem spokojený a už se těším na další sváteční závody. Na vánoce v Jilešovicích a na Štěpána v Porubě.

Výsledky jsou tady.

Foto od MK Seitl.

Tags:

Závody 2010

7. etapa Lysacupu 2011–Krásná

by Lumír 21. December 2010 13:40

Hromady sněhu, -10°C = jednoznačně nejtěžší etapa co jsem kdy běžel.

Lysacup 18[1].12.10 003

18.12.2010 jsme vyrazili na další etapu našeho oblíbeného seriálu Lysacup. Start etapy byl v obci Krásná u mostu, kde začíná žlutá turistická stezka na Lysou. I přes dost extrémní počasí, na vrcholu přes metr sněhu, na trase vysoké závěje a teplota pod -10°C, se na start postavilo přes 150 závodníků. Od nás byla Karolína a já, jako doprovod přijela Maruška, Honzík a Kubík. Po krátkém proběhnutí prvních pár stovek metrů trati nám bylo hned jasné, že to dnes bude opravdu těžká etapa. Já osobně jsem zatím nic težšího neběžel.

Celá trať vedla po úzkém chodníčku s místy až metrovými mantinely, kdy běh připomínal chůzi po laně – pěkný trénink stability. Dále nás na trati doprovázel čerstvý neušlapaný sníh, kdy každý krok znamenal zaboření se 10-20cm do sněhu (při předbíhání mimo chodníček to bylo zapadnutí i nad kolena), což v kombinaci s profilem trati znamenalo pěkný silový trénink. No a závěrečná severní sjezdovka to bylo už jen o vůli.

Lysacup 18[1].12.10 001

V těchto podmínách bylo důležité zvolit správnou pozici na startu, což se mi celkem povedlo. Prvních 100-200m byl klasický sprint a tvrdý boj o pozice. Pak se v prvním stoupání tempo zklidnilo a běželo se v jednočlenném zástupu prakticky až na vrchol. V průběhu trati jsem se postupně propracoval na 31. pozici a plánoval útok na první třicítku. Až po závěrečnou sjezdovku to vypadalo nadějně a reálně, běžel jsem nadosah skupině asi 5 běžců a stále jsem věřil, že aspoň 2-3 seběhnu. Bohužel po pár metrech na sjezdovce bylo jasné, že to nebude boj o vylepšení pozice ale boj o udržení Veselý obličej. Sice jsem jednoho závodníka předběhl, ale tři předběhli mě. V cíli jsem byl za 1:03 na 33. místě. Čas o 10 minut pomalejší než loni ukazuje na náročnost trati.

Pro Karolínu to byl další křest ohněm, po náročných Visalájích z minulého týdne ji čekalo další peklo. S tratí se, ale vypořádala se ctí a dokončila ve své kategorii na pěkném 3. místě. Sice ji porazila její největší soupeřka, ale věřím že v příštích etapách ji to vrátí Veselý obličej.

Výsledky jsou tady, fotky od Ludi, Racing Olešná, Peťka.

 

Video od Běžecký oddíl Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Ostrava:

 

Tags: ,

Lysacup | Závody 2010

6. etapa Lysacupu 2011 – Visaláje

by Karolína 12. December 2010 20:45

Další zimní etapa a premiéra z Visalají.

6etapa013V sobotu 11. 12. 2010 jsme na start dorazili pouze dva – Lumír a já. Před námi byla mimořádně dlouhá etapa Lysacupu v čerstvě napadaném sněhu. A přede mnou navíc úplně první běh ve sněhu!

Díky délce trati (asi 8,5 km na vrchol) zde bylo dost běhavých úseků. I já jsem přes polovinu trasy běžela, i když, jak se vrchol přibližoval, šlo spíše o vyvažování rovnováhy na výmolech než o běh. Také mráz a vítr ve vyšších polohách přitvrzoval na své síle. Na vrchol už jsem dorazila dost ojíněná…

Po Lumírovi se doslova zaprášilo již na startu a podruhé jsem ho uviděla, až když mi seběhl naproti pod závěrečné stoupání po sjezdovce. Vyběhl se mnou znovu až nahoru za současného povzbuzování a přesvědčování, že na vrchol je to rovinka. Po vyplivnutí duše na oné „rovince“ jsem z posledních sil odevzdala lísteček pořadateli a šla rozmrznout do chaty. Z celkového počtu 178 závodníků, se Lumír umístil na 39. a já na 151. místě (díky sympatickému rozdělení závodníků do jednotlivých kategorií se však mohu pyšnit 2. místem v juniorkách Veselý obličej). Svou největší sokyni jsem tentokrát nechala 7 míst za sebou, Lumírovi však protivník asi o minutu utekl. Co na plat, příště bude muset více zabrat Veselý obličej.

Cestou domů ve vyhřátém autě jsem svůj první zimní výběh zhodnotila jako zajímavý zážitek. A kdo ví, třeba mi za týden svaly zregenerují a dostanu se z toho nachlazení. Pak se uvidíme na 7. etapě z Krásné!

Výsledky jsou tady. Fotky od Ludi a Valachů.

Tags: ,

Lysacup | Závody 2010

5. etapa Lysacupu 2011

by Adam 6. December 2010 16:42

Tentokrát od hotelu Bezruč

imageDalší etapa lysacupu se uskutečnila v neděli 5.11. se startem od Hotelu Bezruč. Jde o nejkratší etapu z celého seriálu, ale jsou tam 2  dlouhá a těžká stoupání. Při příjezdu k hotelu Bezruč nás přivítalo pravé zimní počasí. Teplota se pohybovala kolem -10 stupňů a foukal ostrý vítr, který byl v některých částech trati velmi nepříjemný - zvláště když rozfouával čerstvý prachový sníh. Alespoň že svítilo slunce a obloha byla úplně bez mraků. Odměnou pro dokončivší účastníky byly výhledy z vrcholu, kde šlo dohlédnout až na západní tatry či jeseníky. Dnešní etapy se za náš tým zůčastnili Lumír, Vilém a já - Adam. Tím, že během posledních pár dnů napadalo docela dost sněhu, byla nahoru vyšlapána pouze úzká pěšinka, na které se dalo předbíhat pouze velmi obtížně. Z tohoto důvodu bylo pro úspěch v dnešní etapě důležité dobře odstartovat. Tohoto faktu si byla vědoma většina zkušených borců ve startovním poli a taky to podle toho na startu vypadalo. Část trati přes parkoviště u hotelu, kde se dalo vybojovat umístění před náběhem do úzké uličky před hangem měla necelých 200 metrů, takže tlačenice při dnešních cca 170 účastnících byla obrovská. Po startovní strkanici se imagepole závodníků pohybovalo vzhůru v jednočlenném zástupu. Předbíhání bylo možné jen oběhnutím závodníka přes hluboký sníh a s velkým úsilím. Po výběhu (výšlapu) strmého hangu přišlo pár běhatelnějších úseků, kde pohyb trochu ztěžoval silný vítr a tvořící se závěje. Zlatým hřebem dnešní etapy bylo zdolání severní příkré sjezdovky. Tam při boji o koncové umístění nechali závodnici zbytky svých sil. A naše dnešní výsledky? Lumír dosáhl výborného 40. místa, začíná se dostavávat do lysacupové formy a pomalu pokoukává po umístění v první 30-tce, které je jeho cílem. Já jsem doběhl na 110 místě. Je to zatím moje nejlepší umístění na lysacupu, ale to bylo dáno i trochu nižším počtem účastníků než je dosavadní letošní průměr. Výsledek průměrný, ale po týdnu kdy mne trápilo nachlazení a vůbec jsem netrénoval jsem se sebou spokojen i když mým cílem je umístování se v první 100ce startovního pole. Lépe to dnes prostě nešlo. Vilém dokončil závod na 146. místě a dnes se trochu trápil. Nevyšel mu start a pak už se s tím nedalo nic moc dělat. Na úzkých a mnoha místech čerstvým sněhem zapadaných pěšinách se moc předníhat nedalo. Znechucen dnešní etapou se v cíli vyjádřil, že to na lysacupu zabalí, ale veříme, že si to ještě rozmyslí a na startu ho opět uvidíme. Příští týden se běží s Visalájí. Jedná se sice o delší etapu, ale převýšení není až tak velké. Snad se zase sejdem na startu.

image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tady jsou výsledky etapy

Video od Jany (s krásnou studií běhu Vlastíka)

 

 

Fotky z racing olešná

Fotky od Luďe

Tags: ,

Lysacup | Závody 2010

Powered by BlogEngine.NET 1.5.0.7
Theme by Mads Kristensen

Partneři