15. etapa Lysa Cupu 2010 – Krásná a dneska byla opravdu krásná

by Lumír 13. February 2010 22:30

Hodně těžká etapa na čerstvém sněhu a cesta dolů se skalpem Vlastíka u pasu!

13. 2. proběhla 15. etapa Lysa Cupu se startem v Krásné. Na stovku závodníků čekala v čerstvém sněhu hodně náročná trať. Pro mě osobně to byla zatím nejnáročnější etapa. Na startu jsem byl tentokrát za SK FUGA sám, Vilém dal přednost běžkám.

lysacup15102V této etapě jsem měl jasný cíl – pokusit se získat cenný skalp Vlastíka Klapky.

Dneska se mi vydařil start a hned od začátku jsem se držel v první třicítce. Po pár kilometrech mě předběhlo pár soupeřů a usadil jsem se kolem 35. místa. Asi v půlce trati mě předběhl Vlastík a začal tvrdý boj :-). Pověsil jsem se na něho a připravoval si plán jak se dostat před něj, abych získal pod závěrečnou sjezdovkou náskok. Dnes byla trať opravdu náročná a měl jsem chvílemi co dělat abych se Vlastíka udržel. Plánoval jsem útok na Malchoru, tam se trať srovná a kousek je i z kopce. Bohužel v úseku kde jsem chtěl jít dopředu bylo hodně navátého sněhu a nedalo se téměř běžet. Takže jsme společně doběhli až pod sjezdovku a mě bylo jasné, že dneska to zase nevyjde. V prvních metrech sjezdovky se před nás dostal skvěle běžící Martin Helcel a postupně se vzdaloval. Další závodnící za námi ani před námi nebyli v dohledu, a tak jsme měli sjezdovku jen pro sebe. Vlastík na mě získal náskok asi 5 metrů a já se snažil aby se nezvětšoval – na nic lepšího jsem dnes neměl. Sjezdovku jsem opustil s cca pěti metrovou ztrátou, ale s odhodláním se v posledních 200 metrech dostat před Vlastíka. No a jak to dopadlo? Dneska to vyšlo! V cíli jsem byl pár metrů před Vlastíkem a u pasu se mi houpal jeho skalp. Vlastík to hezky popsal v tomto článku :-).

Dneska jsem se dostal nahoru za 54:30, asi o 3 minuty později než v minulé etapě z Krásné. Což svědčí o náročnosti trasy - minule jsem byl 51. a dnes 36.

Půlet dnešní etapou a trasa v Google Earth.

Výsledky dnešní etapy jsou tady.

Fotky od Valachů, CK Frenštát.

Tags: ,

Lysacup | Závody 2010

14. etapa Lysacupu 2010 – 3 in 1

by Materazzi 6. February 2010 18:40

Na Lumíra a Viléma čekaly dva výstupy na Lysou horu za sebou a seběh dolů k Bezruči.

lumir_1[1] Tak jsme se konečně dočkali 3in1 – etapy, která dokonale prověří co v nás je. Čekal na nás výběh Lysé hory z Ostravice, seběh dolů k hotelu Bezruč, dole napojení na trasu od Rajské boudy a znovu výstup. Celkově to bylo něco kolem 17km a převýšení pěkných 1770m. Za mne musím říct, že druhý výstup byl pro mne z 90% jen rychlejší chůzí.

Lumírův cíl pro tuto etapu byl dostat se pod 2 hod 20 min a pokusit se zaútočit na Vlastíka Klapku. Od rána se Lumír cítil ve velké pohodě a po startu se držel Vlastíka, kterého předběhl ještě před vracečkou a pak už ho vůbec neviděl. Vlastík dostal bohužel střevní problémy a neplánovaně musel na několik minut zmizet v lese. Chtěl jsem původně celý článek nadepsat “Vlastík Klapka konečně na kolenou”, ale uznávám, že za tohle nemohl a počkáme, až Lumír porazí Vlastíka na Lysacupu ve férovějším souboji. Ještě bude několik příležitostí. Vlastně jen dvě, protože ve finále startuje Vlastík s handicapem, podařilo se mu už totiž proniknout do první třicítky. Přesto, že se Lumír v prvním výběhu šetřil, tak 99% trati běžel (o tom se mi může jen zdát) a dostal se na Lysou ve svém osobáku při etapě z Ostravice v čase 55:30. Sestup dolů byl však pro kluzký povrch velmi špatný a Lumíra při něm předběhlo cca 15 lidí. Někteří borci snad nemají pud sebezáchovy – třeba Libor Uher prý běžel dolů po sjezdovce tak rychle, jako by jel na lyžích. Sestup Lumírovi tedy trval asi 26 minut. Poté co proběhl občerstvovačkou a zanedlouho se cesta začala strmě zvedat k restauraci u Veličků, dolehla na Lumíra těžká krize ze které se dlouho nemohl vymanit. Až v mírnějším stoupání to rozběhl a celý druhý výběh mu trval 58 minut. Celkový čas 2:19:11 – splněné oba cíle, takže velká gratulace.

Já jsem nevěděl, co můžu na této etapě čekat, protože ve čtvrtek a pátek jsem bojoval s virózou. Nakonec jsem si řekl, že kdyžtak skončím už po prvním výstupu a v duchu jsem si dal jako limitní čas 1:05 - což by bylo o minutu rychlejší než při etapě z Ostravice v prosinci. Při rozběhání jsem se cítil výborně. Po startu jsem ztratil z očí soupeře, kterých jsem se chtěl držet, a tak jsem běžel svým tempem s mírnou rezervou. Na té vracečce na asfaltu jsem koukl za sebe a vidím, že Milan Švidrnoch táhne vláček cca 50m za mnou a tak jsem byl spokojen. Najednou koukám a předbíhá mne Vlastík Klapka. Nezdá se mi, že bych byl tak dobrý, a tak se ptám Vlastíka kde se tu bere. Vysvětlení bylo prosté – viz výše a tak jsem zklamaně držel dál své tempo. Pak to ale nabralo pro mne tradiční obrátky. Krize ještě před odchodem z asfaltu a Švidrnoch s Kolčárkem v háku se přehnali kolem mě. Snažil jsem se udžovat k nim alespoň přijatelnou distanc, ale ještě před Lukšincem jsem se zase propadl, a za Lukšincem mě předběhl i Peter Balko. Tím mě nepotěšil, i když na startu jsem jako italofil obdivoval jeho dres. Pověsil jsem se mu na paty v domnění, že mu to oplatím tak, jako v etapě z Krásné, ale uvisel jsem jen cca 200 metrů a odpadl jsem. No nic, říkám si, ten určitě nepoběží 3in1, a tak když bude v prvním kopci přede mnou, nebude to vypadat tak špatně. S touto výmluvou jsem se uspokojil a zvedlo mi taky náladu když jsem se ohlídl za sebe a viděl velkou díru. Nahoře jsem měl čas identický s časem v prosinci, a i když to nebylo tolik, kolik jsem chtěl, jal jsem se sestupovat k Bezruči a vstoupit do 3in1. No sestup byl děsný. Klouzal jsem klouzal, občas upadl a v duchu jsem si nadával, že jsem si taky nekoupil Solomony, ve kterých většina Lysacupistů běhá. Pak jsem uviděl před sebou pěknou holku s dlouhýma černýma vlasama. Ta ale na tom byla s obutím asi ještě hůř, protože mě pustila před sebe. Někteří borci sbíhali k Bezruči opravdu neuvěřitelně. Mimo jiné Beskydský dědek se kolem mě přehnal jako by běžel na suchu a po rovině. To já jsem k Bezručovi v posledním klesání hlavně klouzal v podřepu nebo jel po zadku. Dole na občerstovačce jsem se napil, posilnil čokoládou a začal vystupovat podruhé na Lysou. Za zmínku stojí už jen skutečnost, že mě dostihla i Calamity Jane a asi jsem vypadal hodně špatně, protože mi nabízela hroznový cukr. I když jsem odmítl, tak mi podala tabletku. Říkal jsem si, aby toho nelitovala, ale neměl jsem sil s ní držet krok. V cíli jsem měl čas 2:42:09, což je zlepšení oproti loňsku jen o 2 minuty. Ale letos zatím skoro neběhám, tak to není zas tak zlé.

Zbývá jen dodat, že dnešní etapu vyhrál Tomáš Čer a souboj o celkové první místo je stále velmi dramatický.

Pokud máte nainstalovaný Google Earth tak se můžete podívat na průlet dnešní etapy  – bohužel vzdálenosti jsou v mílích. Pokud Goggle Earth nemáte, tak se Vám po zobrazení ukáže co máte stáhnout :-). Tady je mapa do Google Earth.

Výsledky etapy a 3in1.

Fotky Lumírového sherpy Břéti

Tady jsou fotky od Lucie

Fotky od Valachů, Racing Olešná (Milan Novák), od Radima, CK Frenštát.

Tags: ,

Lysacup | Závody 2010

Powered by BlogEngine.NET 1.5.0.7
Theme by Mads Kristensen

Partneři